444 85 57

Tatarcıklar

Tatarcıklar Hakkında Genel Bilgi

Tatarcık sineği, zararlı bir canlı olup halk dilinde "yakağan, yakarca" olarak adlandırılmaktadır. İlk bakışta çok zarar vermeyen bir sinek türü gibi algılanan bu canlı, ölümle sonuçlanan tehlikeli hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle tatarcık sineği mutlaka profesyonel ilaçlama yöntemleri kullanılarak etkisiz hale getirilmelidir. Egam Çevre Sağlığı; riskin tespiti, kontrol altına alınması ve önleyici faaliyetler ile sürecin yönetilmesinde hizmet vermektedir.

Tatarcıklar Türleri, Yaşam Döngüsü ve Üreme

Tatarcık (Phlebotomus), çiftkanatlılar (Diptera) takımının Psychodidae familyasından  zararlı böcek cinsi. Türkiye'de insan sağlığı için en tehlikeli böceklerdendir.

Tam başkalaşım (holometabol) geçiren kum sineklerinin yaşam döngüsünde yumurta, larva, pupa ve ergin olmak üzere dört yaşam evresi bulunmaktadır. 30- 70 arasında yumurta (0,1 mm en - 0,3 mm uzunluk boyutlarında) dişi tarafından humus/organik madde bakımından zengin nemli topraklara bırakılmaktadır. Ortalama 4-20 gün içerisinde açılan yumurtadan çıkan larvalar organik atıkça zengin ve nemli hemen hemen her türlü (ağaç kökleri, ağaç kovukları, mağaralar, topraktaki küçük çatlak ve yarıklar, çamur duvarlar, kemirgen yuvaları, gübreler, çim birikintileri, yaprak küfleri, hayvan dışkıları vb.) habitatta gelişerek dört larva evresi geçirmektedirler. Larva gelişim süresi larvanın yeterli besin bulmasına, ortamın sıcaklığına, nemine ve kum sineği türüne göre değişmekle birlikte yaklaşık 20-30 gün sürmektedir. İdeal koşullarda pupa süresi 6-13 gün kadar sürmektedir. Ergin hale gelen dişi ve erkek kum sinekleri enerji gereksinimleri için bitki özsuları ile beslenirler. Hem sucul ortamda gelişmemeleri hem de uzun gelişim süresi açısından da sivrisineklerden ciddi şekilde ayrılmaktadırlar.

Palearktik bölgede bulunurlar. En fazla 5 cm boyunda olabilen küçük sineklerdir. Kelebeklere ("güvelere") benzer şekilde, kanatları abdomen üzerinde çatılı duran ve onlar gibi pul benzeri kıllanmalarıyla diğer sinek türlerinden ayrılan güve sineği (Psychodinae) ya da kelebeksi görünmeyen, onlar gibi kanatları çatı gibi durmayan ve fazla kıllı olmayan tatarcık (Phlebotominae) adlarıyla bilinirler. Larvalarının yaşam ortamlarına özelleşmesi farklı ekolojik gruplara ayrılmasına sebep olmuştur. Larvaları, temiz sularda, kirli sularda, tatlı ve tuzlu sularda, yosunlarda, bitki özsularında, mağaralarda, çürüyen bitkilerde, gübrelerde, atıklarda gelişir. Tropik ve subtropiklerde bulunan, Türkiye'de en çok tanınan tatarcık (Phlebotomus) dişileri memeli ve kuşların kanı ile beslenirler ve bazı hastalıkların vektörüdürler. Erkekleri ise, insan dışkıları, mutfak ve çöp artıkları ile beslenir Sycorax erginleri sürüngen ve amfibilerden kan emmek suretiyle beslenirler.

Nasıl Kurtulursunuz ?

Fabrikanızda, yaşam alanlarınızda ya da işletmenizde tatarcık ile karşılaşmanız durumunda, profesyonel uygulamalar ile isteyen bu zararlıya yönelik uzun vadeli çözümlere ulaşabilirsiniz.

Zararlı kontrolüne yönelik uzman ekibimiz zararlı ile mücadele eder ve tekrar riski azaltmak adına Düzeltici Önleyici Faaliyetler sunar.

Teklİf Al

EGAM Çözümün Odağı ve Ortağı

 • Saha deneyimli teknik ekibimiz, işletmeniz ya da zararlı görülen alanda kapsamlı araştırma yapar.
 • Zararlının oluşmasına yol açankoşulları ve nedenleri tespit eder
 • Risk analizine bağlı olarak, riskli ve yüksek riskli alanlar belirler
 • İşletmede daha önceden yapılan çalışmaların öyküsü dinler. Zararlıya ait yapılan çalışma ve uygulamalar hakkında bilgi alır
 • Geçmişte yapılan uygulamalar göre bugünkü durum ve gelecekte olabilecek istila ve türlerini göz önünde bulundurur
 • Tüm değerlendirmeler neticesinde uygun çalışma metodolojisi belirler

Hizmetimiz ve Yararları

 • Mesul Müdürler ve Süpervizörler: Saha deneyimine sahip, eğitimli, güvenilir ekipler
 •   Hedefe Yönelik Uygulamalar: Yaşam alanınızda insektisit (zararlıya yönelik kullanılan ilaç) kullanımını minimum düzeyde tutarak geliştirdiğimiz uygulama ve inovatif ürünler ile hedefe yönelik etkin çözümler üretiyoruz.
 • Teknik Ekip: Ekiplerimiz tatarcık türüne göre, saklanabilecek noktaları belirler. Tatarcık türüne göre, sorunu ortadan kaldırmak için en uygun ve güvenli uygulamaları(jel, sprey, yem vb.) yapar.
 •  Ziyaret Planları: Müşteri ihtiyacı ve tatarcık  türüne bağlı ziyaret planları ve çalışmalara yönelik uygulamalarımız vardır.
 • Önleyici Faaliyetler: Probleme yönelik teknik ekipler tarafından tatarcık istila alanları ve istilanın önüne geçmek adına tavsiyeler ve yalıtım çözümleri sunarlar
 • Ziyaret Sıklığı: Tatarcıkların yumurtlama evreleri göre tespit edilen saklanma alanlarına tekrar uygulama yapmak adına takip ziyaretleri düzenler. Problem tamamen ortadan kalkmadan biz o işe tamamlanmış olarak bakmayız.

Profesyonel Desteğe İhtiyacınız Mı Var ?

Fabrikanızı, yaşam alanlarınızı ya da işletmenizi kontrol ve keşif yapmak için 0 850 771 04 62  nolu hattımızdan ücretsiz olarak arayın ve profesyonel çözümler alın.

Savaşı Kazanmak İçin

İşletmenizdeki tatarcık sineği varlığı iş ve marka itibarınıza olumsuz bir etkisi olabilir. Tatarcık istilasında bütün işletmeler risk altındadır.

 Ücretsiz tatarcık teklifi için bizimle iletişime geçin

Teklİf Al

EGAM Çevre Sağlığı İle Çalışmanın Farklılıkları

 • En güncel bilgi ve deneyime sahip çalışanları ile problemin kaynağında etkin çözüm üretebilme,
 • Çevre ve toplum sağlığı adına en uygun malzeme ve donanım ile çalışabilen bir şirket,
 • Acil müdahale gerektiren durumlar da en hızlı ve etkin çözümler üretebilme,
 • Verilere dayalı iş ve süreçlerini etkinlik açısından izleyebilen,
 • Her kademe de çalışanına ve yönetim kadrolarının erişebilir olması,
 • Vektör kaynaklı risk yönetim süreçlerinde eğitim, denetim, fumigasyon, dezenfeksiyon vb. bütünleşmiş iş çözümleri sunabilen geniş bir yeterlilik ve yetkinlik alt yapısına sahip olma,
 • Türkiye yapılanması ile her ile hizmet verebilme imkânı,
 • Ülke çapında kalitesi ile müşteri ve denetim şirketleri tarafından vermiş olduğu hizmet kalitesi ile tanınmış olma,
 • Yasal ve müşteri şartlarına uygunluk açısından problem yaşamazsınız,
 • Kalite, gıda güvenliği ve diğer yönetim sistemleri denetimlerinde sorun yaşamazsınız,
 • Müşteri denetimlerinde sorun yaşamazsınız,
 • Risklerinizi etkin yöneterek rakiplerinizin önüne geçmiş,
 • Yetkin bir firma ve ekip ile çalışmanın rahatlığı ile iş – zaman kayıplarını engellemiş olursunuz.

Tatarcıklar Kontrolünde Savaşı Kazanmak İçin Bilmeniz Gerekenler

 • Tatarcık ile en iyi mücadele yöntemi, ıslak toprağı olan herhangi bir bitkiyi belirlemek ve bir sonraki sulamaya kadar kurumasını sağlamaktır. Bu, topraktaki larva gelişimindeki tatarcıkları öldürecektir.
 • Yetişkin tatarcıklar bir temizleyici yardımıyla, bitkilerin ve pencerelerin etrafından temizlenebilir.
 • Çoğu tatarcık için yiyecek kaynakları tespit edilmeli ve mümkünse yok edilmelidir. Meyvelerin açık havayla temasına maruz bırakılmamalıdır.
 • Meyvelerin buzdolabın da saklanması, tatarcıklardan korur ve aynı zaman da çok uzun süre taze kalmasını sağlamaktadır.
 • Bitkileri gerektiği zaman sulamak tatarcık istilasını önlemeye yardımcı olacaktır. 

Tatarcıklar İstilasından Emin Değilseniz

Tatarcıkların ana göstergesi yetişkinlerinin havada uçarken görülmeleridir.

Tatarcıkları elektrikli sinek öldürücü cihazlar dış ortamlardaki sinekler ile mücadele etmeye yardımcı olabilir fakat aynı zamanda birçok yararlı haşereyi de öldürür. İç mekanlar da, elektrik prizlerine takılan tuzaklar mor ötesi ışıklar yayarak çalışmaktadır. Uçan sinekler ışığa gelir ve yaklaştıkları zaman yapışkan yüzey tarafından yakalanmaktadır. Bu yöntemlerin çoğu, bireysel oranda yetişkinleri hedeflemektedir. Larvalar dâhil tüm sinek istilasını uygun bir şekilde yok etmek için en iyi yol, bir ilaçlama firmasına başvurmak olacaktır. Tatarcık böceği tehlikeli olmaması ve haşere olduğundan daha az önemsenmiş gibi gösterilse de; bunların çok hareketli bir şekilde üreyip sürüler halinde istila edilmiş alanlarda çoğaldıklarının unutulmaması önemlidir.

Nasıl Önlenir

Fabrikanızda, yaşam alanlarınızda ya da işletmenizde hoşunuza gitsin ve ya gitmesin, bazı tatarcık türleri için ideal üreme alanları vardır. Bol gıda, sıcaklık, su ve yuvalanma alanlarıyla bu böcekler tüm yıl boyunca istilalarına devam edebilirler.

Tatarcıklar İstilasını Önlemenin Yolu

Tatarcıkları önlemenin en etkili yolu onları gıda, su ve barınaktan yoksun bırakmaktır. Onları ortadan kaldırmak için; 

 • Lavabolarda ya da kovalarda su bırakmayın
 • Tezgahların üzerinde gıda bırakmayın
 • Teneke kutular, şişeler ve plastikleri geri dönüşüme atmadan önce durulayın.
 • Günlük olarak çöpünüzü boşaltın.
 • Camlarınıza ve kapılarınıza sineklik taktırın

Profesyonel Önleme

Egam Çevre Sağlığı Ekipleri, tatarcık istilalarını yönetmekte deneyime ve uzmanlığa sahip olup, özel uygulamalar ve tavsiyeler sunar. 0 850 771 04 62 numaralı telefonu arayarak süpervizörler ile iletişime geçiniz.

Tatarcıklar Gerçekleri ve Efsaneler

 • Kanatlarını karın üzerinde “V” harfi şeklinde tutmaları, kanatları dahil bütün vücudunun kıllı olmaları ve kan emmek için yöneldikleri konakçısına konmadan önce çevresinde kısa sıçramalarla uçmaları gibi tipik davranış özellikleri sayesinde kolayca tanınırlar.
 • Deniz seviyesindeki sıcak şehirlerden yüksek dağlardaki köylere, nemli tropikal ormanlardan çöllere kadar çok değişik habitatlara adapte olmuşlardır.
 • Türkiye'de insan sağlığı için en tehlikeli böceklerdendir.

www.ecopestmarket.com

Kaliteli ve Güvenli Alışverişin Adresi