444 85 57

Konteyner Fümigasyon

Konteyner Fümigasyon

Konteyner Fumigasyonu, ülkeler arası ticari ilişkilerde taşımacılık sektörü düşünüldüğünde en önemli fumigasyon türlerinin başında gelmektedir. Ürünlerin özelliğine göre ürüne zarar veren organizmalara özel olarak zehirli gazların kullanılması son derece hassas bir işlemdir. Diğer Fumigasyon yöntemlerine nazaran pratik ve daha kolay uygulanabilir bir yöntem olduğu için oldukça sık tercih edilmektedir.

Genellikle ihracat aşamasında firmaların yurtdışına ürün gönderimleri öncesi konteynerlerde uygun fumigantlar ile Fumigasyon Operatörleri tarafından yapılır. Fumigasyon uygulaması öncesi konteynerin gaz sızdırmazlığı kontrol edilmelidir. Uygulamanın kısa sürede gerçekleştirilerek zaman kaybının engellenmesi ve maliyetin düşük olmasından dolayı özellikle ihracatta en çok tercih edilen uygulama yöntemlerinden biridir.

Transit konteynerler haricinde Sabit Fumigasyon Konteynerleri de işletmelerde kullanılmaktadır. İşletmenin içerisine alınacak ürünler, İşletmelerin uygun bir alanına sabit bir şekilde yerleştirilen konteynerler içerisinde fumige edilir.

Konteyner Fumigasyonunda Dikkat Edilecek Noktalar

  • Nakliye ve Fumigasyon işleminde genellikle DC Konteynerler (DryContainer) tercih edilmektedir. Çelik materyalden imal edilmiştir.
  • Fumigant gazlar aşındırıcı ve korozyon etkiye sahiptir. Düzenli olarak konteynerlerde aşınma olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Gece ve gündüz hava sıcaklıkları arasındaki farklar göz önünde bulundurularak, uygulanacak fumigantın özelliklerine göre gerekli tedbirler alınmalıdır.
  • Konteyner içerisinde bulunan üründen kaynaklı oluşacak yüksek nem, Fumigasyon işlemi esnasında çeşitli güvenlik risklerine neden olabilir. Bu sebeple uygulama öncesinde, yüksek nem oranını kontrol altına alacak önlemler uygulanmalıdır.
  • Fumigasyonun kapalı kalma süresi belirlenirken; fumigant türü, sıcaklık, ürün türü, zararlı türü ve yoğunluğu mutlaka değerlendirilmelidir

www.ecopestmarket.com

Kaliteli ve Güvenli Alışverişin Adresi