0 850 771 04 62

Otel & Restoran Dezenfeksiyonu

Otel & Restoran Dezenfeksiyonu

Hareketliliğin olduğu otel ve restoranlar da mikrop taşınması, yayılması ve bulaştırılması çok hızlı olmaktadır. İnsanların sürekli bulunduğu alanların hijyen ve dezenfektan işlemi yaptırması hizmet verdiği insanların sağlıklarını koruma altına alması açısından çok önemlidir. EGAM Çevre Sağlığı  uzman kadromuzla her zaman yanınızdayız.

OTEL & RESTORAN DEZENFEKSİYONU

Hizmet sektörü de dezenfektan ihtiyacının gerekli olduğu alanlardır. Çünkü yoğun hareketliliğin olduğu bu sektörde mikrop taşınması, yayılması ve bulaştırılması çok hızlı olmaktadır. İnsanların sürekli bulunduğu alanların hijyen ve dezenfektan işlemi yaptırması hizmet verdiği insanların sağlıklarını koruma altına alması açısından çok önemlidir ve biz bu yüzden uzman kadromuzla her zaman yanınızdayız.

Dünyanın her köşesinden gelen misafirler yabancı ülkelerden getirdikleri mikropları da yanlarında getirirler. Kalınan oda ya da misafir alanlarına milyarlarca bakteri bırakırlar. Alışık olmadığınız bakteri türleri yaşam alanlarına uygun ortam koşullarında yayılırlar.

Otel, pansiyon, konuk evi, restoran dezenfeksiyonu toplum sağlığı için çok önemli. Yüzeylerin, tuvaletlerin, yemek servisi için kullanılan her bir malzemenin, nevresim, çarşaf, havlu gibi tekstil ürünlerinin, halı ve perdelerin düzenli olarak ve etkili bir biçimde temizlenmesi, dezenfekte edilmesi sağlanmazsa farklı bulaşanların hızla yayılmasının önüne geçmek zorlaşır.

Özellikle sık temizlenemeyen yüzeyler bakteriler için uygun çoğalma ortamlarıdır. Özellikle yataklarda yatan kişinin teri ve vücut sıvıları yatağın içlerine geçerek, nem ve sıcaklıkla çoğalarak, yüzeye çıkıp enfeksiyona sebebiyet verebilirler.

Havalandırma kanalları ve split klimalar iyi bakım yapılmazsa bakteri transferine sebebiyet vererek hastalıkların yayılmasında aracı görevi görürler.

Otel odalarında ayrıca koku problemi de büyük bir sorundur. Sigara kokusu, ter kokusu, mantar saçan halılardan kaynaklanan kokular da oda yaşam konforunu etkiler ve müşteri memnuniyetini düşürür.

Otel dezenfekte işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler;

 • Dezenfeksiyon sırasında otelin boş olması ya da dezenfete edilecek kısımların kullanımda olmaması önemli. Burada bölge bölge dezenfeksiyon yapmak ya da komple otel dezenfeksiyonu yapmak şeklinde iki seçenek var. Komple pansiyon dezenfeksiyonu veya otel dezenfeksiyonu her zaman daha iyi sonuç verecektir.
 • Dezenfeksiyon işlemi öncesi detaylı temizlik yapılması da çok önemli. Çöplerin toplanması, nevresimlerin, perdelerin çıkarılması, halı yıkama ve zemin temizliğinin sağlanmış olması ve bunun üzerine dezenfeksiyon yapılması, çok daha etkili olacaktır.
 • Kullanılacak dezenfektan Sağlık Bakanlığı onayına sahip, insan için alerjen olmayan, metal ya da kumaş yüzeylere zarar vermeyen, tortu bırakmayan özellikte olmalıdır.

Otel ve restoran dezenfeksiyonunda dikkat edilecek noktalar;

 • Ön büro dezenfeksiyonu: Konukların ilk karşılandığı alan olduğu için daima bu alan steril olmalıdır. Resepsiyonda yer alan mobilya ve yüzeyler sık sık dezenfektanlı su ile silinmelidir. Halılar da sık sık süpürülmeli üzerine dezenfektan sıkılmalıdır
 • Odaların dezenfeksiyonu: Odalarda yer alan televizyon ve klima kumandaları, banyo armatürleri, prizler, telefonlar, kapı kolları ve konukların sıkça dokunduğu yüzeyler her gün en az bir kez dezenfekte mendiller ile silinmelidir.
 • Banyoların dezenfeksiyonu: Banyo zemini, tuvalet, lavabo ve duvarlar alkol bazlı dezenfektan ile günde en az bir kez yıkanmalıdır. Çöpler günlük olarak boşaltılmalıdır.
 • Otel mutfak dezenfeksiyonu: Otellerde en kirli, bakteri ve virüs gelişimi için en uygun alanlar mutfaklardır. Yiyecek hazırlama alanlarının ve mutfak gereçlerinin sık sık dezenfekte edilmesi önem arz etmektedir.
 • Restoran dezenfeksiyonu: Mutfak alanları gibi restoranlarda çapraz kontaminasyon için önemli alanlardır. Her kullanım sonrası masalar dezenfektanlı bezler ile temizlenmelidir. Gerekli durumlarda duvar zemin ve diğer yüzeyler dezenfekte edilmelidir.

Otel dezenfeksiyon çalışmalarımız ile;

 • Odaların konforu artmaktadır
 • Enfeksiyon riski azalmaktadır
 • Virüs, bakteri ve patojen mikroorganizmalar ölmektedir
 • Temizlik faaliyetlerini hızlandırmaktadır.
 • Tüm alandaki hava kalitesini artmaktadır
 • Odalar, mutfak, restoran ve diğer tüm sosyal alanlardaki bütün alanlar dezenfekte edilmektedir
 • Kimyasal atık bırakmamakta ve dezenfeksiyon sonrası tekrar temizlik işlemi yapılmasına gerek kalmamaktadır.

Uygulama

Otel dezenfeksiyonunda, alanın büyüklüğüne ve ortam risk derecesine göre belirlenen dezenfektan ve uygulama oranı dikkate alınarak ULV veya spreyleme yöntemi ile dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilir. Ultra Low Volume yöntemi ile püskürtülen parçacık büyüklüğünün maksimum 5-8 mikron olması sayesinde tüm alan ve yüzeylerde homojenize bir yayılım ve etki göstererek üst düzey sonuçlar alınmaktadır. Farklı ortam ve alanlarda manuel basınçlı pompalarla da dezenfeksiyon yapılmakta ve beklenen sonuçlar elde edilebilmektedir.

www.ecopestmarket.com

Kaliteli ve Güvenli Alışverişin Adresi