0 850 771 04 62

Okul & Eğitim Kurumları Dezenfeksiyonu

Okul & Eğitim Kurumları Dezenfeksiyonu

Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıkları her şeyden daha önemlidir.  Çocuklar okulda çeşitli yaş gruplarından yüzlerce öğrenciyle temasta bulunmakta, aynı tuvaletleri, yemekhaneyi ve kantini kullanmaktadır. Dolayısıyla okula taşınan ve orada üreyen mikropların yaygınlaşmasına ve sebep oldukları hastalıkların transferine neden olmaktadırlar. Egam Çevre Sağlığı; güvenli ve çevre açısından sağlıklı sterilizasyon ve yüksek seviyeli dezenfeksiyon sağlamak için çalışan ekibimiz ortam dezenfeksiyon hizmeti ile sürecin yönetilmesinde hizmet vermektedir.

OKUL & EĞİTİM KURUMLARI DEZENFEKSİYONU

Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıkları her şeyden daha önemlidir. Çocuklar okulda çeşitli yaş gruplarından yüzlerce öğrenciyle temasta bulunmakta, aynı tuvaletleri, yemekhaneyi ve kantini kullanmaktadır. Dolayısıyla okula taşınan ve orada üreyen mikropların yaygınlaşmasına ve sebep oldukları hastalıkların transferine neden olmaktadırlar. Tek bir çocuğun bile taşıdığı hastalık birbirlerine geçmekte ve özellikle kış ayları salgın hastalıklarla mücadele ederek geçmektedir. Bunun önüne geçebilmek için okul dezenfeksiyonu işleminde tercih edilecek yöntem çok önemlidir. Her sene tedavilere karşı direnç kazanan virüs salgınları tekrar tekrar çocuklarımızı ve dolayısı ile bizleri etkilemekte, sağlık harcamalarımızla birlikte iş ve moral kayıplarımız artmaktadır.

Günümüzün büyük bölümünün geçtiği okullarda sağlıklı bir ortam olmalıdır. Bir ortamın sağlıklı olması, ortamın temiz olmasını gerektirir. Kullanılması gereken temizlik maddesi hem tüm mikroorganizmaları öldürebilmeli hem de uygulama ve kullanımı kolay olmalıdır. Geleceğin temsilcileri olan gençlerin sağlıklı yetişip sağlıklı bir nesil oluşturmalarını istiyorsak, yaşadıkları ortamları dezenfekte etmek ve bu dezenfeksiyon sırasında doğru temizlik maddeleri kullanmak gereklidir.

Okul dezenfeksiyonu için dikkat edilmesi gereken alanlar;

 1. Tuvalet kapıları: Tuvaletler düzenli olarak temizlense de, kapılar ayrı bir konudur. Tuvalet kapısını temizlerken kapı kolunu da dezenfekte etmeyi unutmayın. Öğrenciler, tuvaletten çıkarken kapı koluna dokunarak mikrop ve bakterilerini bırakarak diğer öğrencilere bulaşı sağlarlar.
 2. Kantin Tepsileri: Çeşitli besin ve öğrencilerin temas ettiği bu tepsiler, çeşitli mikropların büyüme noktasıdır. Her gün sonunda, mutfak personelinin tepsilerin sanitasyonunu gerçekleştirerek bakteri ve mikrop yayılımını azaltması gerekmektedir.
 3. Paket Yiyecekler ve Hazırlama Alanları: Tipik olarak paket yiyeceklerdeki ve hazırlanan besinler dikkat edilmez ise öğle vakti öncesinde bozulur. Paket yiyecekler buzdolabında tutularak gıda kaynaklı patojenleri önleyerek okulu hastalıklara karşı daha güvenli hale getirebilirsiniz. Bir çocuk okulda hasta olduğu zaman, bakteri ve mikropların yayılma olasılığı üçe katlanmaktadır.
 4. Sıralar ve Yemek Masaları: Hapşırma, öksürme, burun akıntısı vb. gibi istenmeyen her durum bu yüzeylerin üstünde meydana gelir. Yüzeyler temizlense bile, çok azı uygun dezenfektan ile dezenfekte edilir ve yeterli süre etkinliğini korur. Okullarda bu yüzeylerdeki bakteri ve virüs sayısını azaltmak için uygun dezenfektan kullanıldığından emin olunmalıdır.
 5. Resim/Müzik Odaları: Virüs ve bakteriler için en ihmal edilen yerlerdendir. Bu sınıflarda öğrenciler birbirleriyle aletleri paylaşırlar ve bakteri-virüs yayılımına olanak verirler. Öğretmenler ve bina temizlik görevlileri bu alet ve enstrümanlara öncelik vermezler ise; ancak zararlı mikroorganizmalar okula buralardan da yayılabilir.
 6. Spor Salonları ve Spor Aletleri: Sürekli temizlenmesine rağmen genellikle uygun dezenfektan ile dezenfekte edilmezler ve böylece bakteri ve virüslerin gelişerek spor yapan öğrencilere ve eğitmenlere bulaşmasına sebep olur. Futbol, basketbol, voleybol ve diğer spor ekipmanlarının da dezenfekte edilmesi ve hastalık etmenlerinin azaltılması gerekmektedir.
 7. Okul Servisleri: dezenfeksiyon bir yana temizliği bile ender olarak yapılan ortamlardır. Bu servisler yüklü bir virüs ve bakteri kaynağı olarak görev yaparlar. Çocukların camdaki buğuyu yalamasından kapalı alanda öksürmesine ve hapşırmasına kadar, okul servislerinin bakteri ve virüsleri nasıl yaydığını gösteren pek çok etmen vardır.
 8. Klimalar ve Havalandırma Kanalları: Bu araçlar ile bulaşan lejyoner hastalığı denilen tipteki zatürre de ofis ortamında çalışanları tehdit edebilir. Okulların klima filtrelerine yerleşip kolonize olarak buradan ortam havasına yayılır ve solunum yoluyla bulaşır. Kirlenen klimalar ve havalandırma kanalları aldığı mikroplu havayı temizleyemeden ortama yeniden gönderir.

Okul dezenfeksiyon çalışmalarımızın amacı:

Çocukların yakın temasta vakit geçirmeleri, birlikte oynamaları ve yemek yemeleri bir çocuktaki hastalığın çocuklar arasında hızla yayılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle buralarda hijyen oldukça önemlidir.

Yaşamlarının önemli bir kısmını okulda geçiren çocuklarımızın genel temizliğin önemine dikkat çekerek, mikrobiyal kontaminasyonu olabildiğince azaltıp genç nesiller için sağlıklı bir yaşam ortamı hazırlamaktır. Dezenfeksiyon uygulama hizmetlerimiz ile okullarda mikrobiyal kontaminasyona karşı dezenfeksiyon ve dezenfeksiyonda kullandığımız ürünlerimizle,  çocuklarımızın çevresindeki eşyalardaki ve havadaki mikroorganizmaların tehditlerinden korumak için dezenfeksiyon uygulama hizmetlerimizi sunuyoruz.

Okul Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

 • Temizlik sonrası ULV cihazı kullanarak soğuk sisleme yöntemi ile mikroorganizmaların barınabileceği dezenfekte edilememiş hiçbir yer bırakılmaz.
 • Uygulama 5-10 dakika sürer (m2 ye bağlı olarak), kısa bir süre beklendikten sonra havalandırılır, kullanıma açılır.
 • Klimaların, filtreleri çıkartılmalı, yıkanmalı,  kurutulduktan sonra dezenfeksiyon işlemi yapılmalıdır.
 • Uygulama sonrası herhangi bir silme ve temizlik işlemi yapılmamalıdır.

www.ecopestmarket.com

Kaliteli ve Güvenli Alışverişin Adresi